Презентація книги Христі Венгринюк «Народжуватися і помирати взутими»
21- го вересня у межах 25 Book Forum відбулася презентація книги малої прози Христі Венгринюк «Народжуватися і помирати взутими», яка відбулася в Львівському академічному театрі імені Леся Курбаса. Також на зустрічі був присутнім Борис Херсонський — відомий психіатр та письменник.Усе, що описано у книзі — це автобіографічна історія Христі Венгринюк, яка пережила депресію, і всі емоції висвітлила у книзі, це справжня чуттєва історія, яка вплине на свідомість багатьох. Авторка книги, ще з дитинства відчувала великі емоційні переживання, ще з садочку, вона думала, що помре, залишиться сама навіки, кожного ранку вона прокидалася з відчуттям тривоги. Христя Венринюк думала, що це нормально, що у всіх так, проте, коли авторці було 24 роки, вона пережила критичний момент, і саме тоді вона зрозуміла, що усе її життя — це суцільна тривога.
Чому доросла людина і дитина переживає стрес?
«Є щось таке в дитячому садочку, яке лякає навіть дорослих, дитина там майже завжди відчуває себе беззахисною, самотньою. Кожна людина народжується з тривогою», — стверджує Борис Херсонський. Тому переживання — природньо для кожного, але коли цей стан триває довго, потрібно щось з цим робити. «Всі частини життя — це терор», — говорить авторка книги. Головна ідея книги — це втече, втеча від усього. Христя Венгринюк прагне застерегти людей від депресії, на власному прикладі. Саме через призму літератури вона змогла вийти із страшного стану, тому ця книга — справжня сповідь.
Сюрреалізм та психоделічність, відображенням пережитих відчуттів, емоцій, страхів та навернень — усе це висвітлено у книзі. «Мені хотілося показати власне пошуки людини, і втечу. Кожен той, хто тікає від свого болю, якимись моментами починає творити, це те відчуття, коли тебе відносить, і ти не знаєш, що з тобою таке, що взагалі коїться» — розповіла авторка про свою творчість. Борис Херсонський стверджує, що у книзі описано не тільки страждання, жахливий стан Христі, але й історію кохання, переживання. Тому ця книга — це не лише розповідь про депресію, а це , насамперед, художнє оповідання.
Література викликає депресію, чи депресія викликає літературу?
«У сучасному світі, коли випускають різноманітні книжки, є й і такі, які справді можуть викликати депресію, проте це нечасті випадки. Але коли людина переживає депресію, і хоче щось написати, потрібно написати все, що людина відчувала у цей момент, це може бути терапією не тільки для людини, але й для багатьох», — говорить Херсонський.
Текст оповідання творився аж сім років, і лише зараз Христя може говорити про свої проблеми відкрито, вона хоче донести до людей те, що ніхто не застережений від депресії, але потрібно знати як з нею боротися. «Хвороба, якщо вона дійсно хвороба, вона щось добавляє, вона прагне залишити щось таке особливе, бо навіть коли людина говорить маячню, ми кажемо, що здорова людина не може таке говорити, такого не буває, це додала хвороба. Але немає нічого, що не було б уже сказано»— запевнив Борис Херсонський. Тому це оповідання, є дуже особливим , у ньому зображено реалістичний світ людини.
Сьогодні книга «Народжуватися і помирати взутим» — вже сьома, авторка не зупиняється на розпочатому та прагне творити далі.
Автор - Якімчук Марія
Фото - Назар Хомів