Презентація книги Тетяни Таїрової-Яковлевої «Коліївщина: великі ілюзії»

Презентація книги Тетяни Таїрової-Яковлевої «Коліївщина: великі ілюзії»

19 вересня в актовій залі Львівського національного університету відбулась зустріч з професором Тетяною Таїровою-Яковлевою з нагоди виходу її нової книжки «Коліївщина: великі ілюзії». Авторка спеціалізується на вивченні білих плям в історії козаччини XVII-XVIII століття та української ранньомодерної доби.

Книга була створена викладачкою Санкт-Петербурзького університету для висвітлення сучасного бачення доби гайдамацьких повстань та аналізу її значення в українській історії. Історикиня розповіла, що почала працювати над темою Коліївщини у 2014 році. Після революційних подій в Україні, студентка Тетяни Таїрової Яковлевої відмовилась від вивчення цієї теми в перспективі. Отож науковиця взяла цю місію на себе.

Авторка зазначає, що у своїй книзі вона зосередила увагу не лише на дослідженні подій Коліївщини, але й вивчала її вплив на геополітику. Останні три роки пані Тетяна збирала джерельні матеріали в архівах Москви, Петербурга та Києва. З виходом даної праці українська історіографія збагатилася книгою, що базується на важкодоступних російських джерелах для українського історика. Авторка також прокоментувала назву, яку обрала для своєї роботи: «Назва «Коліївщина: великі ілюзії» дуже важлива для мене, бо означає свободу, процвітання, шанування історії предків. Ці ілюзії були також притаманні для запорожців, гайдамаків. Вони вірили в це, саме тому ті події і стали такою трагедією».

Якісний текст Тетяни Таїрової-Яковлевої доповнений статистичними даними, авторськими роздумами. Водночас, авторка залишає поле для роздумів щодо причин та перебігу Коліївщини. Щодо такого інноваційного підходу до написання книги, модератор Володимир Пришляк висловився: «Історик – це реконструктор. Чим талановитіший історик, тим краще він розставляє акценти на подіях, на які не звернули увагу попередники-історики. В цьому і полягає унікальність книги Тетяни Таїрової-Яковлевої». Історик згадав і про участь міста Львова у подіях Коліївщини: саме у міському Арсеналі утримувались полонені гайдамаки. Згодом, 60 найміцніших козаків було використано для будівництва палацу, який ми зараз можемо побачити на площі Ринок, 29.

Презентацію книги відвідали викладачі, студенти та кілька десятків читачів, яким не байдужа минувшина України. Аудиторія активно ставила запитання та цікавилась проблематикою, дотичною до змісту книги авторки. Подію відвідав прихильник робіт Тетяни - митрополит Львівський і Сокальський Димитрій. Директорка видавництва «Кліо» Віра Соловйова подякувала історикині за співпрацю: «Дуже щаслива, що маю автора дуже потужного, відомого, адже книжки Тетяни завжди дуже запитувальні».

Наостанок, авторка зазначила, що думки, викладені в книзі, не сподобаються багатьом. Проте вона точно розпочне велику дискусію і заохотить науковців до вивчення теми Коліївщини.

Автор тексту – Софія Футерко

Світлини - прес-служба ЛНУ ім. Франка