Презентація книги Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса»
21 вересня у стінах Наукової бібліотеки ЛНУ відбулася презентація книги Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса». Модератором події став один із її організаторів, представник видавництва «Vivat» Ігор Зарудко.
Автор розповів, що швидкому та ефективному написанню книги завдячує команді ІНП на чолі з Володимиром В’ятровичем, які здійснили реформу розсекречення архівів КГБ. То ж автор мав змогу просто прийти й отримати шість томів справи Василя Стуса просто на флешку. Вахтанг Кіпіані згадав, що книга вийшла незадовго до річниці події тридцятирічної давності, коли тіло дисидента було перевезено з Уралу на Батьківщину.
Автор також розповів, що намагався укласти цю книгу, якомога швидше. Переконаний: «Ми не знаємо, чи це вікно доступності буде відчинене нам завтра». Праця не базується на літературознавчих дослідженнях, проте оцінка Стуса як поета у тексті присутня. В основі книги, передусім, лежать документи, газетні статті, оголошення, спогади та роздуми дружини Василя Стуса та його друзів. Автор книги хотів пояснити, чому Стус, судді та свідки поводили себе на суді саме так, а не інакше. А найголовніше — чому влада так боялась поета, що аж дала йому такий великий термін.
Ми пішли шляхом спрощення, щоб ця книга була зрозуміла всім: від старшокласника до людей похилого віку», - розповідає пан Кіпіані
А ще — наголошує, що не варто абсолютно ідеалізувати поета: «Ніхто не народжується героєм. Вони стають ними в процесі боротьби». Про складний шлях становлення поета свідчать факти з його життя, адже на зорі творчості він писав: «Я — радянський поет». А вже через кілька років ми бачимо, як він без сумнівів публічно звинувачує режим у фашизмі.
Чим більше його били, тим більше він ставав тим Стусом, яким ми хочемо його бачити», – вважає історик
Слухачам було дуже цікаво почути думку Вахтанга Кіпіані про те, що на його книгу уже подав до суду Віктор Медведчук. Стаття обвинувачення містить 9 пунктів про які детально розпитувались відвідувачі. Автор розповів, що назвав адвоката Стуса «шісткою політичної системи», проте у самій книзі написав про Медведчука так само мало, як мало він висловлювався у залі суду. Навіть більше — адвокат не тільки визнав вину свого підзахисного, але й не сповістив дружину Стуса про суд над чоловіком. Про це вона дізналась у день перед самою подією. Історик вважає, що це — гучний факт, який говорить про мораль людини та її ставлення до робочих обов’язків.
Фільм «Заборонений» про Василя Стуса вийшов майже одночасно з книгою Вахтанга Кіпіані. Історик також висловив міркування щодо цієї картини:
У мене є три оцінки цього фільму. Як громадянин, я раджу всім піти на цей фільм. Як глядачу – мені не сподобалось. Як історик, я вважаю, що цей фільм як журавлина – там надто багато вигадок
Презентація книги Вахтанга Кіпіані зібрала повну залу Наукової бібліотеки та зірвала бурхливі овації глядачів. Відвідувачі заповнили навіть другий поверх бібліотеки. І це не дивно, адже резонансна книга історика підняла велику хвилю суспільного інтересу не тільки до особи Василя Стуса, але й до цілого дисидентського руху.
Текст – Софія Футерко
Світлини – Фотоагентство LUFA