Презентація книги Вітторіо Гесле «Кав’ярня мертвих філософів»

Презентація книги Вітторіо Гесле «Кав’ярня мертвих філософів»

22-го вересня на 26 BookForum відбувся захід, що об’єднав любителів філософії в готелі «Жорж».

Спікерами цієї події стали:

Наталія Кривда – доктор філософських наук, професор кафедри української філософії та культури Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Олена Лукіна – викладач психології, філософії та культури в міжнародній філософській школі, керівник львівського представництва ГО «Культурна Асоціація «Новий Акрополь».

Михайло Бойченко – філософ, перекладач, доктор філософських наук.

Уляна Лущ – кандидатка філософських наук, авторка.

«Кав’ярня мертвих філософів. Філософське листування для дітей та дорослих» є листуванням між філософом Вітторіо Гесле і дівчинкою Норою. На початку листування їй було 11 років, а наприкінці книжки виповнилося 13. Разом вони вигадують собі фантастичну кав’ярню, де великі філософи, від Платона до Ганса Йонаса, дискутують про Бога, про світ та про правильне життя. Це незвичне листування між ними обома і є, власне, вступом до філософії для дітей та дорослих. Мета цієї книги зробити філософію доступної для всіх, особливо для молодшого покоління.

Чому все таки важливо почати занурюватись у світ філософії не тільки, коли вже дорослий і твій світ повністю сформований, а саме в дитинстві. Відомий всім філософ Епікур зазначав, що почав філософствувати у 14 років. Презентована книга вчить дитину як будувати свій світогляд у непростому світі.

«Почала цікавитись філософією у 6 років. Одного разу в енциклопедії я шукала коротку біографію Рішельє. Прочитавши, що він цікавився філософією, мені стало цікаво що це таке. Запитала у батьків. Так Рішельє став кумиром мого дитинства», - Олена Лукіна.

Олена Лукіна поділилась з аудиторією, що ні разу не пошкодувала, коли стала філософом. Оскільки, це не просто професія, а покликання всього життя людини. Раніше філософія сприймалася лише як наука, що систематизує цей світ, зараз – це більш практичний підхід до розуміння багатьох речей.

«У всьому можна побачити філософський сенс. Просто гуляючи на вулиці або розказуючи анекдот. У всьому є свій сенс», - Михайло Бойченко.

Книжка Вітторіо Гесле «Кав’ярня мертвих філософів» містить професійні поради для батьків, що хочуть навчитись розуміти дитину. Обов’язково потрібно розмовляти з нею про філософію, обговорювати питання, що турбують її. Ми не можемо байдужо ставитись до дитини і її зацікавлення до філософських ідей. Одна з головних проблем батьків – це не вміння слухати. Потрібно подолати постійний монолог «настанов» і розпочати діалог зі своєю дитиною.

«Ми маємо примушувати дитину ставити нам запитання. Філософствування є однією з потреб дитини», - Наталія Кривда.

Філософія – дуже особистісне, воно стосується всіх і зараз. Що це за стереотип про філософію як науку, що постійно шукає логічний зміст і містить складні терміни? Більшість філософських книжок писали молоді активні люди, які намагалися саморозвиватись і цінувати кожну мить свого життя. Тому на думку експертів, філософія надзвичайно потрібна зараз як предмет викладання у школі. І не в 11 класі, коли всесвіт підлітка сформований, а з самих молодших класів. В цей вік, діти максимально готові до засвоєння важливого матеріалу.

Обставини, які складаються кожен день, вимагають від людини бути іншою. В епоху роботизації та технологізації, ми потребуємо плекати в собі духовні цінності і розвивати власне мислення. Філософія саме і дає нам цю ціннісну основу, цей стержень. Вона дозволяє дитині бути відкритою до різних культур та релігій. Філософія вчить креативності та винахідливості, вчить не погоджуватись до традиційних дій у ситуаціях. Вона допомагає знайти своє місце у цьому світі та прийняти себе таким, який ти є.

«Пізнавши себе, ми реалізовуємо свої таланти. Немає більшого щастя для людини ніж реалізувати себе в цьому житті», - Олена Лукіна.

Ці цінності дозволяють нам жити в глобальному мультикультурному світі і взаємодіяти у колективі. Зараз через соціальні мережі, телебачення може відбуватися дезінформація суспільства і дуже вважливо вміти фільтрувати дану інформацію. В цьому і може допомогти нам філософія, до якої ніколи не пізно звернутись. Кожен в собі має свою маленьку допитливу дитину, яка хоче знати відповіді на певні питання.

Текст - Троян Валерія

Світлини - Фотоагентство LUFA