Про Лема в деталях
16 вересня у рамках Форуму видавців о 17.00 в Музеї етнографії та художнього промислу відбувся захід ««Свідки Лема»: вечір спогадів та розмови зі Станіславом Лемом» присвячений польському письменнику, сатирику, філософу, фантасту і футурологу Станіславові Лему.
Модерувала захід Галина Крук. Співрозмовниками були Алла Татаренко, Віктор Язневич, Маріанна Кіяновська, які особисто знали Станіслава Лема та мали можливість з ним поспілкуватися.
Алла Татаренко зазначила, що зустріч зі Станіславом Лемом для неї щось на кшталт казки або сну, оскільки вона не була попередньо запланована. Науковець пригадує, що Лем мав прекрасну пам’ять і використовував її в іронічній манері. “На обличчі у нього домінували очі, по-хлоп’ячому хуліганські.” Алла Татаренко також пам’ятає, що багато у чому Станіслав Лем був пророком та абсолютним «шарманом».
Віктор Язневич бачився із Станіславом Лемом тричі, переклав низку його видань. Перекладач вдало зауважує, що спеціалісти не знають, хто такий Лем: філософ чи письменник, чи філософський письменник, чи письменний філософ.
Віктор Язневич також зазначає, що Станіслав Лем знав низку мов, зокрема французьку, російську, англійську та німецьку.
Маріанна Кіяновська бачила Станіслава Лема двічі: у весняну пору за чотири роки до смерті автора та у літню за два роки до цієї ж події. Хоча обидва рази авторка бачила Лема лише близько двох годин, спогади у її серці про цей день жеврітимуть вічно. Вона зараз визнає, що ці зустрічі щось змінили у її житті. Маріанна Кіяновська згадує і про вивіску на воротах при вході у дім, і про дивовижно білу вітальню, у якій майже не було книг, і про другу зустріч із Лемом, де він поводився так ніби «відповідав на питання уявного інтерв’ю».
Подія продовжила цикл заходів цьогорічного фестивалю «Місто Лема».
Мар'яна Роман, прес-центр Форуму видавців