СКЛАСТИ СЕСІЮ І НАПИСАТИ КНИЖКУ: 5 ПОРАД ВІД МОЛОДОЇ ПИСЬМЕННИЦІ

СКЛАСТИ СЕСІЮ І НАПИСАТИ КНИЖКУ: 5 ПОРАД ВІД МОЛОДОЇ ПИСЬМЕННИЦІ
Давно мрієте написати книгу, але універ, екзамени, сесія? Молода київська письменниця Саша Грищенко поділилася з нами порадами як все встигати і написати книгу.
Жити спішити треба, кохати спішити треба, писати спішити треба!, ­– додає до слів класика юна київська письменниця Саша.
Два університети, робота, перша власна книжка після дебюту в збірці оповідань, – вона точно знає, як змогти все і ще трошки.
Мої поради – для таких, як я –  «не дуже нормальних», мрійників, які постійно кудись поспішають, – усміхнено каже Саша Грищенко.
  1. Закрийте соцмережі й викиньте мобільний у річку. Жартую, звісно, але моє кредо: «соціальні мережі – з користю». Спробуйте використовувати мережу для досягнення певних цілей. Дехто завдяки публікаціям у фб знаходить видавця, ілюстратора, редактора чи навіть бета-читачів. Я ж у літературу втрапила завдяки викладачеві університету, тому ніколи не скажу, що навчання у виші – марна річ. А соцмережі часто – пожирачі навчального і творчого часу.
  2. Плануйте! Банально, але працює. Складіть план (в гугл-календарі, нотатнику чи дошках Trello – як зручніше) і визначте дедлайни всього, починаючи з робочих моментів до відпочинку. Цінуйте себе і свій час! Раджу не вносити нагальні зміни в календар, якщо вони не обґрунтовані. Такою практикою успішних людей користуюся, привчивши своїх знайомих, рідних і друзів домовлятися про все завчасно. Це добрий спосіб балансувати між навчанням і написанням текстів. Нудно писати чи вчитися вдома – шукайте затишні коворкінги, кав’ярні, парки. Знайдіть такий простір, щоб вам хотілося працювати.
  3. Розставляйте пріоритети. Визначте, що важливіше в даний момент: написати новий розділ, підготувати питання до іспиту чи виконати завдання керівництва. Такий підхід завжди приносить користь. Не варто першочергово виконувати завдання, що будуть актуальними лише через місяць тільки тому, що вам так хочеться. А ще – не соромтеся того, що пишете. При нагоді розкажіть про це керівникові й викладачам. Будете здивовані – більшість із них підтримають, дадуть корисні поради і йтимуть назустріч, особливо під час сесій (усміхається).
  4. Будьте максималістами! Мрійте, ставте великі цілі, знаходьте однодумців. Старайтеся робити на максимумі все, за що беретеся. І не забувайте, що для хорошого результату потрібен відпочинок. Дослухайтеся до себе: іноді текст справді «не йде». Тоді краще переключити увагу – зробити домашку чи якісь хатні справи. А несподівані сюжети для літературних історій виникають і під час пересаджування вазонів чи копирсання в розділових знаках списку літератури. І, звісно, читайте. Якщо ви пишете, то читання має стати звичкою.
  5. Починайте з меншого, це не так страшно. А ще – завжди записуйте думки, ідеї, спостереження. Фіксуйте враження тоді, коли воно виникає – пам’ять не всі деталі зберігає. Велика винагорода за це буде колись. Маленька – щодня.
  Для довідки: Саша Грищенко – молода київська письменниця, яка цього року дебютувала з підлітковою книгою «Винятки із правил», що була видана у  ВЦ «Академія».