ТРЕТІЙ БРИФІНГ ПОВІДОМЛЯЄ ПРО ЛІТЕРАТУРНІ ЗДОБУТКИ РОКУ
Зранку традиційно на Форумі задають настрій на цілий день короткою прес-конференцією. Але цей ранковий брифінг особливий, бо присвячений лауреатам численних номінацій та всім тонкощам вибору найкращого з кращих. Детально про найцікавіше спілкувалися прес-секретар Форуму Дар’я Бавзалук, Анастасія Ковалишин – секретар конкурсу, Богдан Тихолоз – відповідальний секретар конкурсу, а також голови львівського та київського журі Надія Зелінська та Ярина Цимбал.
Дар’я Бавзалук розпочали брифінг таким спостереженням:
- Цього року в конкурсі взяло участь 88 видавництв. Конкурс має оновлену концепцію – переможця обирали аж три регіональних журі – київське, харківське і львівське.
- Ми вирішили провести експеримент – провести засідання у трьох столицях України. Журі складалось у кожному місті по 8 осіб. Сфокусований вибір журі мав обрати 15 номінацій за видами літератури, а також престижною відзнакою була номінація «Місто».
- У малому київському журі були представники різних галузей знань – журналісти, люди освіти, науки, мистецтва. Нам необхідно було, щоб ці люди мали різні інтереси. Науковець помітить нано-книжки і нано-технології, митці звернуть увагу на зовнішній вигляд. Київське журі винесло вирок досить швидко. Лише двічі переголосовували за номінації, які набрали рівну кількість балів. Також мали можливість не лише голосувати, а обговорювати книжки. На рівні малих журі ми обговорювали короткі списки. В одній номінації немає гран-прі, бо жодна книга не відповідала найвищим критеріям.
- У складі нашого журі були не тільки літератори, а й фахівці бібліотек та книжкової торгівлі. Ми оцінювали комплексно – за потребуваністю у суспільстві, за зовнішнім оформленням та, звісно, за контентом. Члени журі – молоді люди з незамиленим оком без архаїчного погляду на літературу. Я особливо пишаюся тими виданнями, які були вчора відзначені. Видавництво «Веселка» видало збірку поезій Мацуо Басьо – це книга японської класики дуже привабливо втілена у книзі. Також ми визначили візуальну книгу. Багато ілюстрованих видань – графічний роман «Герой поневолі» за повістю Івана Франка – перехід до візуалізації навіть найскладніших текстів. Переконані, що ця книга матиме великий інтерес серед читачів. Також ми пишаємось книжкою Леоніда Ушкалов, видавництва «Дух і літера» книга про Григорія Сковороду «Ловитва невловимого». Не можу не згадати про «Стартап на мільйон. Як українці заробляють статки на технологіях». Ця книга – втілення успішного українського досвіду у настільки цікавому виявленні, що просто заворожує.
- Найпопулярнішою була дитяча література, ми поділили на кілька номінацій – література для дітей віком від 0 до 9 років, література для дітей віком від 10 до 12 років і підліткова література. Популярність має жанр нон-фікшн та переклади зарубіжних авторів. Хочу виокремити такі видавництва:«Клуб Сімейного Дозвілля», «Видавництво Старого Лева», «Віват», «Апріорі» та «Смолоскип».
- Поруч із запитом на художню літературу затребувана є література факту. З’явився оригінальний авторський продукт – «Стартап на мільйон. Як українці заробляють на технологіях» (видавництво “Vivat”). Книга змушує озирнутися довкола себе. Мені приємно, що якість книг щороку зростає. Права на наші книжки купляють закордоном. У мене персонально є такі критерії: чи хотів би я, щоб ці книги були не лише у моїй бібліотеці, а й у бібліотеці моїх дітей. А другий критерій – чи міг би я похвалитися цими книгами.