Як і чому перемагає візуальне?

Як і чому перемагає візуальне?

20-го вересня у межах 26 BookForum у Львівській обласній організації Національної спілки відбулася дискусія на тему візуальної книги та її переваг. Також було представлено електронний каталог «Стародруки Михайла Сльозки», навчальний підручник «Історія України», «Кобзар» Т.Г.Шевченка та інші електронні книжки, які були підготовлені на кафедрі інформаційних мультимедійних технології Української академії друкарства.

Спікерами були: Миклушка Ігор Зіновійович та Хамула Орест Григорович – професори Української академії друкарства, що змогли відповісти на головні питання про медійні технології у книговиданні.

Учасники події на власні очі побачили створену електронну книгу, яка була надрукована в 1639 році. Це не просто сканована копія, це наполеглива робота людей, яку має оцінити кожен.

Але і це ще не все, учасники заходу мали можливість потримати в руках особливу книгу, яка має близько 400 малярських та графічних творів Тараса Шевченка. Самобутність книги також у тому, що спеціально під неї розробили новий український шрифт під назвою «Нарис». Примірник має палітурку з натуральної шкіри, ручне тиснення, чудовий папір. Свого часу такий «Кобзар» дарували найвищим державним особам України та VIP–персонам.

Друкована чи електронна книга? Що краще?

Ця дискусія вже ведеться довгий час. Чи можна вважати, що це дві конкуруючі сфери? Електронна книга – товариш чи ворог для звиклої нам книжечки в твердій палітурці?

Електронна книга перейняла всі властивості звичайної книжки. Так само, як друга в свою чергу починає використовувати сучасні технології графічного дизайну під час свого створення. Діти та молодь зацікавлені в тому, щоб книжка була не тільки інформативною, але і красивою. Інтерактивність у поєднані з цікавим змістом приваблюють малечу.

Орест Хамула пояснив це на дуже простому прикладі. Всі ми знаємо книгу «Аліса в країні чудес», яка захоплює своїми пригодами та фантастичними персонажами. А тепер уявіть, що ви зможете побачити деякі улюблені моменти в реальності!

«На обкладинці книжки є штрих-код, наводячи на який, можна побачити картинку, яка проектується у тебе в приміщенні. Наприклад, Аліса наливає чай за столом».

Чи потрібна традиційна книга?

Електронна книга не може стати повною заміною, але доповненням до друкованої книги – однозначно. На думку Ореста Хамули, наукова література, енциклопедії, підручники мають бути в електронному варіанті. Як і багато інших дослідників впевнений, що це є зручним для школярів, студентів та людей, які навчаються. Така література має обов’язково бути збережена в електронному вигляді.

«Має існувати паралель. Є різні видання, для різного використання. Є електронні видання, які втілити на папері не можливо. Я можу сказати, що вони один одного доповнюють» Миклушка Ігор

Спікери поділилися про новий підхід навчання у своєму університеті. Вони намагаються якнайбільше залучати студентів до створення різних проектів, а не ставити акцент на лабораторних роботах чи курсових. Хобі студента може стати поштовхом для створення чогось нового, що можливо змінить цей світ. Їх студенти часто створюють електронні книжки на різну тематику. Учасники 26 BookForum мали змогу побачити це на майстер-класі 19 вересня.

Друкована чи електронна книга? Немає різниці, якщо в них є одна спільна мета – навчати та надихати.

Текст: Троян Валерія

Світлини - Соломія Федишин