Як міста впливають на творчість письменників? Погляд з України, Польщі й Німеччини

Як міста впливають на творчість письменників? Погляд з України, Польщі й Німеччини

22-го вересня у ресторані «L'amour de trois. Pancakes, wine and cinema» відбулась публічна дискусія під назвою «Причетність до письма:місто, в якому ти живеш». Своїми думками з аудиторією ділились німецька поетка і виконавиця Зандіґ Ульріке Альмут та польський репортажист Войцех Ягельський. Модерувала подію українська письменниця Гаська Шиян.

Близько десятка відвідувачів головного культурного фестивалю країни прийшло послухати авторів. Мовою події була англійська. Проте кожен охочий отримав пристрій з навушниками, у яких звучав синхронний переклад українською.

Першою взяла слово Зандіґ Ульріке Альмут, яка розповіла про Берлін. Поетеса зазначила, що німецька столиця – це жваве місто, де вирує культурне життя. Однак жінка не може повністю насолодитись ним, адже свій вільний час вона переважно присвячує родині або писанню. Натхнення  поетеса шукає в подорожах. Одним з міст, що сильно вразили німкеню за останній час, була індійська Калькутта.

Для Войцеха Ягельського столиця, навпаки є місцем сили.

«У Варшаві енергія столиці відчувається усюди. Сюди з’їжджається молодь з усієї Польщі(і не тільки). До того ж, це місто з багатою історією, сама причетність до якої надихає. Проте тут занадто швидкий темп життя, щоб концентруватись на письмі. Отож, коли я працюю над книгами, то, зазвичай, переїжджаю у село. Там нічого не відволікає. Мені тяжко сказати,де мені краще жити у селі чи у місті. Усюди є свої переваги»

Ще однією темою, якої торкнулись інтелектуали, був націоналізм. Кількість прихильників правих партій стрімко зростає навіть у великих містах, де раніше домінували ліберальні погляди.

«Зростання рівню націоналізму – загальносвітове явище, яке є результатом глобалізації. Ми можемо спостерігати його і в Азії, і в Європі, і в Америці. На мою думку, лише загальна освіта могла б стати рішенням для цієї проблеми» – підкреслила Зандіґ Ульріке Альмут.

Войцеха Ягельського також хвилюють  подібні тенденці:

«Націоналісти забрали у мене свята. Наприклад, день Варшавського повстання. Це дата важлива для кожного поляка. Проте я не можу сьогодні її святкувати з усіма на вулиці. Адже праві сили влаштовують свої акції у цей день, а я не хочу мати з ними нічого спільного. Такі ситуації змушують мене почуватись чужим у власному місті».

Загалом, на заході панувала атмосфера палкої дискусії. У розмові брали участь не тільки гості, але й відвідувачі. У фіналі вони мали змогу прокоментувати почуте і поставити власні питання письменникам.

Текст - Іван Кислощук