Як пройшов Дитячий форум - Фестиваль дитячого читання "Книгоманія" | Пост-реліз
З 17 до 19 травня у львівському Палаці мистецтв відбувся Дитячий форум – Фестиваль дитячого читання “Книгоманія” – унікальний захід, у якому поєднується гра з отриманням різних корисних вмінь і навичок, де письменники, художники, науковці, спортсмени, музиканти, винахідники, музейники, бібліотекарі, майстри ділились своїми вміннями з дітьми і цим робили світ кращим.
Засновником та організатором Дитячого форуму від 2007 р. є ГО «Форум видавців». З 2016 р. захід проводиться в рамках програми “Львів – місто літератури ЮНЕСКО”.
Співорганізатори: ДУ “Український інститут книги”, Львівська міська рада, Львівська обласна рада, Львівська обласна державна адміністрація, Культурно-мистецький центр «Львівський Палац мистецтв».
Генеральний партнер Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія»: АТ «Кредобанк».
Відвідувачів об’єднала просторова гра-квест “Супергерої рятують планету”. Вона передбачала активності для дітей на 3-х тематичних просторах планети: Вода, Земля і Повітря. Основною місією для дітей було здобуття Суперсили та порятунок планети від екологічної катастрофи.
За три дні Фестивалю статус “Рятівника” отримало 2820 дітей, статус “Героя” – 725 та “Супергероя” – 1236.
Фестиваль у цифрах:
525 – заходів у програмі, в т.ч. 57 літературних заходів
Дитячий Форум – Фестиваль “Книгоманія” відвідало 8705 особи, з них:
- 4359 відвідувачів, які придбали квитки
- 238 осіб, що виграли квитки
- 4108 взяли участь у заході безкоштовно, в тому числі:
- 1841 осіб пільгових категорій
- 375 супроводжуючих осіб
- 139 за квотою партнерів
- 609 дітей за квотою учасників
- 973 учасників заходів та книжкового ярмарку
- 100 журналістів
- 71 переможець конкурсу “Книгоманія”
У Фестивалі взяло участь 617 організацій-учасників, серед них:
40 авторів
34 видавництва
178 освітян
61 митець
53 науковці
54 працівників сфери безпеки, охорони здоров’я, рятівників
43 бібліотекарі
38 спортсменів
31 служитель театру
26 екологів
14 музейних працівників
13 хореографів та танцівників
11 виробників та розповсюджувачів настільних ігор
8 громадських діячів
7 соціальних працівників
1 фотограф,
а також понад 250 талановитих дітей
За подіями Фестивалю слідкувало 39 660 підписників на Фейсбуці та 5 612 підписників в Інстаграмі.
Програма була опублікована на сайті archive.bookforum.ua, а також надрукована тиражем у 8000 примірників.
Події Дитячого Форуму висвітлювало понад 100 журналістів з 72 ЗМІ.
Традиційно гостями Фестивалю дитячого читання «Книгоманія» стали переможці Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія». Для них була організована спеціальна програма, що включала: офіційну церемонію нагородження у Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка, зустрічі з письменниками, відвідування заходів та майстер-класів у Палаці мистецтв, коуч-сесії «АГЕНТИ КНИГОМАНІЇ» – створення медійного продукту для популяризації читання і ток-шоу «Від сміття до книжки: відверті запитання Людям Книги», організованих Українським інститутом книги за участі Наталії Коваль, Надії Кушнір, Марії Артеменко, Насті Мельниченко і Тані Стус. Книгомани також зустрілись та поспілкувались із зіркою телесеріалу "Школа" Веронікою Лук'яненко.
Софійка Малечко, суперчитач м. Вінниці: “Я старалась відвідувати усі події і майстер-класи! Ось власноруч зробила зеро-вейст підставку для олівців та цей чудовий браслет у вигляді квітки. Ми отримали в подарунок дуже гарні книги від Книгоманії і я вже не дочекаюсь, коли зможу вдома їх прочитати, а також ми придбали на книжковому ярмарку нові книги, які я ще не читала. Мені все на Фестивалі дуже сподобалось, Львів також, я б хотіла тут залишитись, щонайменше, надовше. Дякую за неймовірні спогади і мандрівку на свято! Це мене тепер надихнуло читати ще більше. Сподіваюсь знову відвідати Фестиваль дитячого читання «Книгоманія» і потрапити також на Bookforum у вересні, бо там значно більше книг, а я вже читаю багато «дорослих» книжок».
Участь у Фестивалі дитячого читання «Книгоманія» взяли: 33 переможці Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія» із 29 областей та міст України: Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Закарпатська, Запорізька, Житомирська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Рівненська, Одеська, Харківська, Хмельницька, Чернігівська, Херсонська області, м. Вінниця, м. Дніпро, м. Івано-Франківськ,м. Луцьк, м. Кропивницький, м. Львів, м. Одеса м. Суми, м. Хмельницький, м. Чернівці, м. Чернігів, м. Харків, м. Херсон. Фестиваль відвідали також переможці конкурсу з міст та районів Львівської області.
Спеціально для переможців 2 етапу Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія-2019» було проведено конкурс «Читаю з Kredobank – їду у Варшаву», головний приз якого - поїздка до Центру Копернік у Варшаві. Під час проведення конкурсу діти знімали бук-трейлери на книжки, що пов’язані з фінансами та публікували свої відгуки у “Таємному товаристві книгоманів”.
Переможницею конкурсу стала Аліна Кульбачко, яка зняла бук-трейлер на книгу Бодо Шефера «Пес на ім’я Мані або абетка грошей». Усі учасники конкурсу отримали в подарунок від АТ “Кредобанк” книжку «Світ грошей», яка доступно та цікаво розкриває світ фінансів.
Кульбачко Аліна, м. Дружківка, Донецька обл.: “Мені сподобалась Книгоманія, бо це велика можливість отримати винагороду за свої старання та успіхи у читанні. Дякую своїм батькам за підтримку, бо завдяки їм я опинилась у Львові та побачила все це! Найкращою подією була церемонія нагородження, я не очікувала побачити такі завдання і таке свято для нас, книгоманів. Ще мені сподобалась подія з Марією Артеменко, де вони з Танею Стус вчили нас ставати найкращими у журналістській справі. Ми стали блогерами і зробили свої медійні проекти, присвячені поширенню читання. Зараз мені дуже важко повірити, що ці три дні фестивалю вже позаду, адже здавалось, що ми лише пакували валізи у ваше місто. І ще я дякую «Кредобанку» за круту поїздку та цей великий подарунок, який отримала”.
Дитячий форум – Фестиваль дитячого читання “Книгоманія” – це:
Книжковий ярмарок та ярмарок настільних ігор і розвиваючих іграшок
34 видавництва з 9 областей України взяли участь у Книжковому ярмарку, представивши свої книжкові новинки та хіти продажів попередніх років. У тому числі 9 видавництв взяло участь вперше, а саме Книжкова база “Альфа”, ДІПА, Маміно, Видавництво ТУТ, Мольфар комікси, Моя книжкова полиця, Книгоноша, Easy Learning, UaComix.
На ярмарку також можна було придбати розвиваючі ігри та іграшки для дітей.
Окремий блок «Ігросфера» зібрав найбільших виробників настільних ігор. Упродовж 3-х днів фестивалю у відвідувачів була можливість пограти в ігри та придбати найсвіжіші новинки з ігрового світу. У межах Ігросфери також було презентовано українські комікси.
Вхід на книжковий ярмарок був безкоштовний.
Література
Важливе місце на цьогорічному Форумі займала літературна програма.
У літературних заходах було задіяно 40 авторів, 12 видавців та 5 ілюстраторів.
Одними з найяскравіших заходів літературної програми стала презентація “Книжки про сміття” Галини Ткачук, яка перетворилась на своєрідний майстер-клас, де кожен продемонстрував свої знання, практичні навички щодо вирішення проблем екології.
Окрім цього, відбулася презентація книги Лариси Денисенко “Я і Конституція”.
«У цьому році Дитячий Форум відбувався як велика та весела гра: різноманітні локації як для менших діток, так і для підлітків, безліч цікавих зустрічей та майстер-класів і, звісно, книги, книги, книги! Я с великим задоволенням пройшлася по всім стендам та залам, побувала де тільки встигла, але найбільше задоволення, звісно, принесла зустріч з читачами! Ми дуже гарно поспілкувалися, обговорили все, що тільки можна, а ще пограли в книжкову вікторину та гру часодійний флер, на відгадування чисел. Дякую організаторам - все було добре сплановано, навіть на автографи вистачило часу і можна було особисто поспілкуватися з кожним, хто прийшов!», - поділилась враженнями Наталка Щерба, дитяча письменниця.
Традиційно у літературній програмі відбулись презентації і автограф-сесії відомих дитячих письменників та перекладачів: Лариси Денисенко, Галини Ткачук, Галини Вдовиченко, Кузько Кузякіна, Мирослава Лаюка, Марії Артеменко, Тетяни Стус, Сергія Гридіна, Івана Андрусюка, Олега Чаклуна, Наталки Щерби, Валентини Захабури, Лариси Ніцой, Анастасії Рябухи, Олександра Есаулова, Анастасії Нікуліної, Наталі Матолінець та інших.
Відбувся цикл професійних дискусій щодо промоції дитячого читання:
Дискусія “Акваріум”, презентація практичних кейсів та досліджень про читання,
Зокрема, під час дискусії “Акваріум” промоутери дитячого читання (літературні критики, працівники бібліотек, педагоги, науковці, автори, видавці), а також активні молоді батьки та навіть школярі поділилися своїми напрацюваннями щодо промоції читання. А також обговорили актуальні питання: хто сьогодні може бути ефективним стейкхолдерами промоції дитячого читання і як їм взаємодіяти? Що не так із сучасною бібліотекою для дітей? Наскільки функціональною є сучасна критика дитячої літератури? Як розвивати культуру читання в родинах?
“Я веду свій блог у якому розказую про сучасні цікаві книжки просто і зрозуміло для своїх друзів. Таким чином я показую своїм однокласникам, що зараз є багато крутих і цікавих книжок, які допоможуть розвиватися нам.
Але часто самі батьки не читають, відповідно в родинах немає культури читання, а дитина дізнається про книжку вже в школі. Проте, деякі книжки зі шкільної програми відбивають у дітей будь-яке бажання читати надалі, через неактуальність тем. На мою думку необхідно проводити більше уроків позакласного читання, проводити зустрічі з письменниками та розказувати про сучасні книжки. ”, - розповіла Софія, 9-річна школярка під час дискусії.
Екологія
Під час Дитячого Форуму відбулося чимало подій, присвячених екології. Львівська обласна бібліотека для дітей організувала постійний простір ЕкоБібліотеки, на якому відвідувачі мали змогу правильно навчитися розсортовувати сміття, дізнатися про його подальшу переробку, прочитати разом із бібліотеками екокниги, а також виготовляли поробки із використаних пляшок, лампочок та журналів.
Працівники садочку здорового способу життя “Мамдарин” на своєму просторі розповідали дошкільнятам про здоровий спосіб життя, гралися іграшками лише з дерева та інших натуральних матеріалів.«Цей заклад має абсолютно новий, мега-сучасний підхід до виховання малечі. Корисна їжа, свобода самореалізації, щоденні прогулянки у парку та, що найголовніше, любов та повага до світу, в якому дитина живе. У цьому садочку діток вчать, як правильно порозумітися з природою, як дбати про навколишнє середовище, як вберегти планету і не зашкодити їй», - розповіла керівниця садку Андросюк Ольга.
Окрім цього, ЮНІСЕФ – Дитячий фонд ООН – був представлений декількома командами, що виграли гранти Європейського Союзу. Вони влаштували цікаві розваги для малечі. Команда "Лисичанськ сортує" провела екологічні квести для дітей, харківська команда "Екоскул" – тестування води, на кількість шкідливих речовин у ній.
Особливим гостем Дитячого форуму став Заступник Міністра екології та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції – Микола Кузьо
“Протягом 3-х днів на Дитячому форумі ми представляли наші парки та розповідали відвідувачам про їхню діяльність, зокрема, розказували які саме тварини та рослини знаходяться під охороною парків. Такі заходи, як Дитячий форум, надихають, адже я бачу тут багато читаючих і розумних дітей, що усвідомлюють проблеми, які існують у нашому світі і дають поштовх для дорослих рухатися”.
Дитяча мережа “Ігроленд” – партнер Фестивалю – надала 2000 сертифікатів на відвідування Ігроленду для переможців квесту “Супергерої рятують планету” та 7000 купонів на відвідування Батутної арени та лабіринту.
Спеціально до Дитячого форуму – Фестивалю дитячого читання «Книгоманія» вулицями Львова курсував унікальний #ЧитайТрамвай. У цих трамваях розміщені спеціальні наліпки з qr-кодами, зісканувавши які, можна ознайомитися з книжковими новинками, текстами переможців премії Міста літератури та історіями з Форумології. Загалом за час курсування трамваю 2201 пасажир прочитав історії з QR-кодів.
Дякуємо співорганізаторам і партнерам, без яких проведення Дитячого форуму не було б можливим.
Співорганізатори: Державна установа «Український інститут книги», Львівська міська рада, Львівська обласна рада, Львівська обласна державна адміністрація, Культурно-мистецький центр «Палац мистецтв».
Генеральний партнер Всеукраїнського конкурсу «Книгоманія»:
АТ «Кредобанк».
Офіційний партнер: «Ідея міста»
Партнер: мережа «Ігроленд»
Генеральні інформаційні партнери: «UA: Львів», «UA:Львівське радіо»
Офіційні інформаційні партнери: «ZIK», «WoMo», «Львівська хвиля», «Порадниця»
Медіапартнери: ФМ «Галичина», Інформаційне агентство “ГалНет” «Газета по-українськи», Gazeta.ua, «Країна», «4mama», «Львівська пошта», «KidsVisitor», «Діти в місті», «Пустунчик»
Спеціалізовані інформаційні партнери: «БараБука», «Файта».
Офіційний технічний партнер: «Комп’ютерний всесвіт»
Офіційний інтернет-партнер: «УАРНЕТ»
Партнер з поселення: Львівський навчально-науковий інститут ДВНЗ «Університет банківської справи».
Квитковий партнер: «2event»
Партнери конкурсу «Книгоманія»: Наукова бібліотека ЛНУ ім. І. Франка, Львівська обласна бібліотека для юнацтва імені Романа Іваничука, Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, Видавничий дім “Академія”, видавництво “АССА”, видавництво “Ранок”, Видавничий дім “Школа”, видавництво “Урбіно”, видавництво “Віват”, ГО “Львівський молодіжний клуб”, ГО “Територія ініціативної молоді”, ГО “Спалах Моментів”.
Програмні партнери: Дитячий фонд ООН UNICEF, Всесвітній фонд дикої природи (WWF) в Україні, Міністерство екології та природних ресурсів України, Львівський міський дитячий еколого-натуралістичний центр, Львівська обласна бібліотека для дітей, Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Львівській області, Львівський міський центр спорту «Кшатрій», Дитячі наукові студії, Школа бойового гопака “Шаблезуб", «Крута наука», Інститут сталого розвитку, ГО Екологічний клуб «ПОЛе», «Львівелектротранс», «Чілдрен Кінофест», ГО «Фламмакор», Олег Тягнизуб, ГО «Українська медична студентська організація» (UMSA Lviv), Дитячий комплекс «РозУмНичкА», Організація українських скаутів, «Дитяча Планета», ЕКОЛЕНД, Державний природознавчий музей, Фестиваль «Тустань», Міжнародний ярмарок настільних ігор «Ігросфера», ЦБС для дітей м. Львова, «Видавництво Старого Лева», «Теза», «Фонтан казок», «Навчальна книга – Богдан», «Урбіно», «Маміно», видавництво Марка Мельника, «UA comics», «Артбукс», «Ірбіс комікс», «Асса», видавництво «Веселка», ВД “Школа”, Біосферний заповідник «Горгани», Відділ екологічної освіти Державної екологічної інспекції у Львівській області, Національний природний парк «Карпатський», Національний природний парк «Сколівські бескиди», Національний природний парк «Північне Поділля», Яворівський національний природний парк, Художній хореографічний колектив DiaDance ЦТДЮГ, Львівський міський центр Соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка, ЦБС імені Лесі Українки, ДП Боднарівка ЛКП Зелений Львів, Nravo Kids, Ресурсний центр освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами НУ "Львівська політехніка", Козівська районна бібліотека для дітей, Зразковий дитячий театр "Дивосвіт", КЗ ЛОР «Львівський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді», Театр «Маска», Львівський обласний палац естетичного виховання учнівської молоді, Бюро екології УГКЦ, Театральна студія «Mandrgora», Галицьке юнацтво, Мережа освітніх закладів «Еколенд», Львівська академія СТАРТ_ІТ, бібліотека-філія №15 ЦБС для дорослих м. Львова, бібліотека-філія №31 ЦБС для дорослих м. Львова, бібліотека-філія №41 ЦБС для дорослих м. Львова, бібліотека-філія №33 ЦБС для дорослих м. Львова, бібліотека-філія №43 ЦБС для дорослих м. Львова, бібліотека-філія №34 ЦБС для дорослих м. Львова, бібліотека-філія №28 ЦБС для дорослих м. Львова, Студія сценічного мистецтва ЗМВ, Мишеняткова Абетка, ГО «Львівська Майстерня Щастя», Мережа сімейного розвитку Baby Club, Навчальний центр «Англійська Helen Doron», Музей народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького, Школа Дружня до Дитини, Львівський міський дитячий еколого-натуралістичний центр, ДНВП «Картографія», Творча майстерня «Акварель», Дитячий комплекс "РозУмНичкА" ® при Агенції іноземних мов Наталії Дячук "РУНА", Наукове шоу О-шоу, Клуб настільної гри «Пізнаю Львів», ГО «Кіномаршрут», Студії КіТ «На долоні», ТС «Винахідник», IT Step Academy, Центр дитячої та юнацької творчості «Гармонія», Дитячий геологічний гурток «Geoattractions for kids», Кафедра Графічного дизайну та мистецтва книги при Українській академії друкарства, Творча майстерня «Малювці», Львівське комунальне підприємства «Зелене місто», БДЮТ Шевченківського району м. Львова, Студія дитячої творчості «КОКО», ГО «Захист патріотів», Простір винахідливих ініціатив STEAM space, Школа танцю «hip hоp crew», Школа сучасного танцю «Рондо», Інститут комп'ютерних наук та інформаційних технологій Національного університету «Львівська політехніка», Дошкільний закладу освіти «Крута наука», Відділ технічної творчості Центру творчості дітей та юнацтва Галичини, Мистецький Центр «FoRa», Art Stickers UA, Громадська спілка «Пермакультура в Україні», Головне управління ДСНС України Львівській області, Садочок здорового способу життя «Мамдарин», Курси дитячої безпеки «Krav Kids», Перший український театр для дітей та юнацтва, Львівський академічний обласний театр ляльок, Танцювальний колектив «DanceFit L'viv», Бізнес-школа MINIBOSS, ART-школа Олега Кульчицького, Культурна Асоціація «Новий Акрополь», Vitaliy Vorobyov Photography, Мережа парків святкування днів народження «Дитяча планета», Школа вихідного дня «КМДШ», Інститут сталого розвитку ім. В. Чорновола, Академія для дошкільнят «Клуб Лева», Сімейний розважальний центр «Веселий Вулик», Міський Палац культури імені Гната Хоткевича, Літературно-меморіальний музей-квартира П.Г.Тичини, Вигодське лісове господарство, СШ№30, Анна Зайцева, Ірина Полянська