Як письменнику комунікувати з медіа, щоб про нього знали?
22-го вересня в затишній атмосфері геокуполу на проспекті Свободи під віддалену гру вуличного музиканта відбулось обговорення важливої для авторів теми: як письменнику комунікувати з медіа, щоб про нього знали?
Перш за все учасники події визначили проблемні точки поширення літератури в Україні, чи то точки зростання, які своїм фактом спонукають до вирішення окреслених проблем. Серед таких точок виділили питання зацікавленості аудиторії у читанні, зацікавленості медіа у промоції, ролі письменника у суспільстві (чи звучить це гордо?) тощо. Проте ці питання настільки динамічні, що так і лишились без чіткої відповіді.
Поговорили і про способи просування авторів. Так виділили два шляхи для промоції: активні дії з боку видавництва, на яке після друку певної книги лягає відповідальність за популяризацію її та автора, або ж самопромоція, яка здійснюється письменником майже без участі видавництва (автора в такому випадку часто називають self-made brand). Зазвичай в українському книговиданні переважає перше, проте по-справжньому відомими стають саме автори, які просувають свою творчість самостійно. Серед них згадали Ю. Іздрика, Ю. Андруховича, М. Кідрука, А. Любку, С. Жадана, І. Карпу тощо.
Що цікаво: зовсім скоро популяризація українських авторів закордоном значно полегшиться, адже з 2020 року буде запущено грантову програму підтримки перекладу української літератури багатьма мовами світу, за умовами якої певна частина витрат на видання перекладів буде фінансово покриватись. Це зробить переклади системнішими, а також утвердить в іноземців чітку асоціацію української поезії з Україною.
Але, все-таки, як письменнику зробити так, щоб про нього дізнались? На дискусії зазвучала одна дуже влучна думка:
Головне для письменника – створити новину. Якщо ти це зробив, про тебе напишуть
Так автор, який, перш за все, очевидно, має вміти гарно писати, повинен бути також чимось новим у сучасній літературі. А далі все залежить від його особистих якостей. Якщо письменник легкий на підйом і відкритий до спілкування, він може самостійно вести соціальні сторінки, влаштовувати літературні читання, зустрічі з читачами, відвідувати медіа-структури тощо. Проте далеко не кожен письменник може вільно спілкуватись з читачами, виступати на публіку і стабільно вести соціальні мережі. В такому випадку варто довіритись своєму видавництву, яке стоїть першим в списку людей, відповідальних за просування письменника. І в цьому немає нічого поганого. Головне – розуміти, що немає єдиного рецепту успіху: кожен має робити те, що робить найкраще. Саме тоді в авторів з'явиться шалена популярність, а у видавництва – гордість за письменника та свою до нього причетність.
Автор тексту – Ольга Христоріз
Фото - Вероніка Кашинська