Як українські ЗМІ розповідають про ромів?
20-го вересня у межах 25 Book Forum відбулася дискусія «Роми у ЗМІ: що українські ЗМІ розповідають про ромів».
Учасниками цього заходу стали директорка Ромської програми у МФ «Відродження» Ольга Жмурко, журналістка Олена Орлова та інші, а організатором – міжнародний фонд «Відродження».
Як зазначила Ольга Жмурко, їхня найголовніша мета – руйнувати безліч стереотипів про ромів, оскільки ми дуже охоче віримо стереотипам, навіть не перевіряючи їх, адже «плисти за теією» – значно простіше. За її словами, інфомація змінити може небагато, але певні упередження не дозволяють вийти з цієї мильної бульбашки. Пані Ольга згадала й ситуацію, коли у 2016 році з Одеської області ромів просто виселили зі своїх домівок. Проте роми бувають різні, живуть кардинально по-різному і мають абсолютно різний соціальний стан. Багато із них ведуть абсолютно прийнятний соціально схвалений спосіб життя. То що ж тоді наші мас-медіа говорять про ромські громади? За словами Ольги Жмурко, ромська тема – це своєрідний лакмусовий папірець для журналістів, адже показує, наскільки правдиво медійники висвітлюють у ЗМІ доволі специфічні новини.
Як зазначила модераторка заходу, після численних публікацій про ромів саме журналісти почали її «хейтерити». Згодом було зазначено, що питання ромів можна вирішити тоді, коли покращиться безпека в Україні. Також прозвучала думка, що закон є закон, і він має бути дотриманий, адже сьогодні можуть страждати роми, а завтра – хтось інший.
Журналістка Олена Орлова сказала, що близько 5 років тому вона почала писати і цікавитись темою ромських громад. Пані Олена пригадала, як сама зіштовхувалась з ромами у дитинстві, однак упереджень щодо ромської громади у неї не було. Для неї роми – життєлюби, енергійні та веселі люди.
Однак у сучасних ЗМІ про ромів найчастіше згадують лише в контексті криміналу. Сьогодні в Україні дуже мало ромів, яких би представляли у розрізі естетичного напряму. Пропрацювавши 5 років у цій темі, журналістка зазначила, що, погугливши «права ромів», про них можна почитати багато цікавого, адже за останні роки все більше людей стали цікавитись ромами. Однак, питання контенту – це питання запиту самого суспільства на ту інформацію, яка продукується у ЗМІ, а не редакційна політика. Запит суспільства завжди буде зорієнтований на щось простіше.
Також під час заходу зазначили, що тенденція про ромів – це вже давня проблема, однак за останній рік відбувалось щонайменше 6 нападів на стихійні поселення ромів, останнє з яких закінчилось фатально. Коли журналісти описують ці події не зовсім комплексно, часто висвітлюючи коментарі ультраправих угрупувань, тим самим пропагують ці ідеї. Дуже часто навіть центральні телеканали дозволяють собі маніпуляцію інформацією. Найважливіше – висвітлити лише фактаж, без коментарів експертів. Проте зараз існує низка медіа, яка може прозоро та холоднокровно висвітлити ситуацію, не виказуючи особистої думки на це. Потрібно соціалізувати суспільство, аби більше ромів ніколи не вважали чимось страшним.
Наприкінці зустрічі аудиторія мала можливість безпосередньо поспілуватися з учасниками дискусії. Зокрема, прозвучало запитання, які ще теми висвітлюють у сучасних ЗМІ та в чому полягає їхня основна допомога, окрім інформації про ромські громади. Пролунала відповідь про те, що зараз у нас занадто багато негативної інформації, а позитиву майже немає. Саме тому сучасним українським ЗМІ варто би було це негайно виправляти.
Дякуємо усім учасникам заходу за цікаву та пізнавальну дискусію. Сподіваємось: вона таки вплине на свідомість багатьох людей.
Авторка – Олена Пастернак
Фото – Іванна Мазур