Європейський та польський досвід у сфері культури та освіти
17 вересня у рамках Форуму видавців відбулася зустріч із депутатом Європарламенту Богданом Здроєвським. Учасники лекції обговорювали питання культури і зобов’язання держав та ЄС у її збереженні та розвитку.
Богдан Здроєвський – перший мер Вроцлава після падіння комунізму, міністр культури Польщі у 2007-2014 роках і депутат Європарламенту з 2014 року. Окрім цих поважних посад, він також обізнана, цікава, досвідчена людина з прекрасним почуттям гумору. У цьому мали можливість пересвідчитись усі учасники зустрічі, тому що сміху тут справді не бракувало. Але основний фокус, без сумніву, був на культурі та освіті.
Під час першої частини зустрічі депутат розповів про компетенцію ЄС у сфері культури.
«Питання культури не входять до компетенції Європарламенту. Це справа самих країн-членів організації. Проте у 2007 році депутати визнали культуру важливою сферою дії і вагомим чинником у міжнародній політиці».
Європейський Союз фінансує ряд культурних проектів. Серед них – «Креативна Європа» з бюджетом 1,46 млрд євро. Україна бере участь у цьому проекті лише символічно, і ситуацію потрібно виправляти.
«Так, в Україні культура зараз не пріоритет. У Парижі, Нью-Йорку, Брюсселі Україну перш за все розглядають у контексті війни. Натомість, важливо показати, що тут є міста, які нормально функціонують. Тут живуть люди, працюють театри, музеї, бібліотеки і культура розвивається. Отож, важливо користатися тими можливостями, які надає ЄС».
Також пан Здроєвський наголосив на стипендіальних програмах для українських студентів, а саме Erasmus+ . Європарламент планував закрити цю програму, вважаючи, що вона вже вичерпала себе. Проте Богдан Здроєвський особисто наполіг на продовженні її фінансування і збільшенні кількості місць для учасників. Податися на програму може студент будь-якого українського ВНЗ. Деталі та реєстрація — на офіційному сайті програми.
У наступній частині зустрічі йшлося про досвід Польщі у сфері культури та освіти. Під час перебування на посаді міністра культури Богдан Здроєвський поставив перед собою три пріоритети: збільшення кількості художніх закладів, музичних шкіл, особливо для дітей молодшого шкільного віку з віддалених районів. Наступне – введення уроків музики, живопису як обов’язкових, зниження вартості квитків у музеї для школярів. Нарешті, перебудова, реставрація театрів, музеїв, філармоній та інших закладів культури.
Зараз діти у музеї в Польщі – цілком нормальне явище. Кожен заклад культури має певну програму для найменших відвідувачів. Також було створено 58 нових музичних шкіл і один вищий художній заклад.
«Спочатку видатки на культуру у Польщі становили 2 млрд злотих, але наприкінці мого терміну ця цифра зросла до 5 млрд. Так, це було не просте завдання, але, як бачите, цілком реальне».
Пан Здроєвський підкреслив, що ситуація із фінансуванням культури складна у багатьох країнах. Він навів цікавий приклад:
«Я був членом Комісії культури та Комісії безпеки у Польщі. На засіданні Комісії культури ми протягом шести годин дискутували над тим, скільки коштів виділити на фінансування бібліотек для незрячих і вирішили надати 350 тис злотих. Згодом на засіданні Комісії безпеки ми за 30 хвилин погодилися дати на осучаснення літаків 2 млрд злотих. Отож, бачимо, що культура майже ніколи не перебуває у пріоритеті».
Тим не менше, культура будує імідж країни. Освічене населення – це рушій нації. Тому агресори спершу атакують інтелігенцію і знищують об’єкти спадщини, бо тут прихована справжня сила.
Не міг не згадати депутат про Львів. Місто змінилося, якщо порівнювати з 1991 роком, з’явилася набагато краща інфраструктура, багато будівель відреставровано і реалізовано чимало цікавих проектів. Пан Здроєвський закликав Львів приєднатися до конкурсу «Європейська столиця культури». Кілька років тому у ньому могли брати участь лише країни-члени ЄС, проте, зараз активно ведуться переговори щодо зміни цього правила. Тож, Львів маю усі шанси здобути перемогу.
Наостанок Богдан Здроєвський додав:
«Найважливішим послом культури завжди буде громадськість. Хоч би як не трудилися міністри, але якщо громадяни не докладатимуть зусиль – пиши пропало. Вам потрібно почати цінувати те, що маєте, своє місто. Варто усвідомити, що ви гідні брати участь у нових проектах і гідні кращого!»
Автор: Пігура Марія
Фото: Костик Галина