Знайти себе. 6 книг, які допоможуть зрозуміти кластер «Філософія»
Сучасний ритм життя настільки насичений та яскравий, що ми спішимо жити. А відтак нам бракує часу на себе: не дослухаємось до своїх справжніх потреб, не знаємо як віднайти свою автентичність і зберегти своє власне «Я», хоч і хочемо цього.
Ми часто не можемо зрозуміти, чому так складно комунікувати з людиною іншої ідентифікації? Що взагалі означає «комунікація»? Ми не вміємо чітко окреслити, що таке «нація»: свідомий вибір чи щось інше? У нас багато питань і мало часу аби шукати відповіді. Але невдовзі така можливість буде, бо 27 BookFurum представляє цикл дискусій про засоби формування самовизначень як в індивідуальному, так і суспільно-колективному вимірі, у локальних і глобально-світових масштабах. Ми пропонуємо до прочитання 6 книг, що допоможуть знайти себе та зрозуміти кластер «Філософія».
Джорджо Аґамбен «Homo sacer. Суверенна влада й голе життя»
Книга італійського філософа Джорджо Аґамбена «Homo sacer. Суверенна влада й голе життя» (1995) вже давно стала інтелектуальним бестселером, перекладеним майже тридцятьма мовами. Український переклад, який здійснили у видавницві «Критика», цієї книжки є першим перекладом творів Аґамбена українською мовою, тож обговорення цього перекладу є доброю нагодою для української інтелектуальної спільноти ознайомитися з його ідеями.
У цій праці Аґамбен обговорює джерела суверенної влади та становище її жертви – homo sacer, громадянина, вилученого з міста, людину, яку можна вбити і водночас заборонено приносити в жертву богам.
Марк Аврелій «Наодинці з собою»
У видавництві «Апріорі» видали серію особистих творів римського імператора Марка Аврелія. В літературі середньовічної Візантії поганин Марк Аврелій постає обізнаним у багатьох науках мудрецем і сповненим чеснот праведником, якому мало що бракує до навернення в істинну віру.
Ренесансна Європа вбачала в Маркові Аврелієві досконалий взірець правителя-гуманіста, чия розсудливість в управлінні державою базується на всебічній освіченості та людинолюбному світогляді.
Ірвін Ялом «Шопенгауер як ліки»
У 2018 році «Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля» видав книгу легенди психоаналізу Ірвіна Ялома - «Шопенгауер як ліки». Це історія про звичайного психотерапевтп Джуліуса Герцфельда, який дізнається, що в нього виявили меланому і жити йому залишається щонайбільше рік.
Кардинально переосмисливши своє минуле, він раптово вирішує дізнатися, як склалося життя тих пацієнтів, яким він не зміг допомогти. Зокрема життя Філіпа Слейта — сексуально одержимого хіміка-соціопата. Під час зустрічі Джуліус розуміє, що Філіпу вдалося вилікуватися самотужки завдяки філософії Артура Шопенгауера. Тепер лікар та пацієнт у певному сенсі міняються місцями.
Томас Еріксон «В оточенні ідіотів, або Як зрозуміти тих, кого неможливо зрозуміти»
«В оточенні ідіотів» — бестселер 2015—2018 років, в українському перекладі книгу випустили у видавництві «Фоліо». Книга допомагає краще сприймати людей з різними типами поведінки й ефективно з ними спілкуватись. Томас Еріксон поділяє людей на чотири кольорові типи. Він описує логіку поведінки, темперамент, систему цінностей представників кожного з кольорів.
Чому одних людей ми розуміємо з півслова, а інших не розуміємо взагалі? Чому дуже успішні люди інколи здаються нам ідіотами і психопатами? Як подивитися на себе очима інших людей і навчитися розуміти навіть тих, хто на нас абсолютно не схожий?
Регіна Бретт «Бог дає таланти всім. 50 уроків, щоб знайти себе та справу всього життя»
Видавництво «Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля» в 2016 році випустили друком «50 уроків» від Реґіни Бретт, які допоможуть зрозуміти це, знайти покликання, наповнити життя натхненням та сенсом. Авторка стверджує, що кожна людина повинна займатися своєю справою, але її треба знайти. Кожен із нас має талант, проте мало хто знає, як відкрити його в собі.
Карл Ясперс «Психологія світоглядів»
Розвивати світогляд як наукове пізнання і заразом як науку про життя завше було завданням філософії. Натомість у книжці видатного німецького філософа-екзистенціаліста і психіатра Карла Яс «Психологія світоглядів» робиться спроба лише зрозуміти, якими є останні позиції, що їх перебирає собі душа, і які у неї рушійні сили. А тому фактичний світогляд і залишається справою усього життя.
Замість повідомлень про те, що важить у житті, тут засобом само осмислення виступають висвітлення та з’ясування можливостей. Хто шукатиме прямої відповіді на запитання, як йому жити, марно шукатиме її у цій праці. Те істотне, що лежить у конкретних рішеннях особистої долі, лишається прихованим.
Цей твір апелює до вільної духовності й активності життя, пропонуючи засоби орієнтації, однак вона не робить ані найменшої спроби творити життя та вчити життю. Українською книга побачила світу 2009 році у видавництві «Юніверс».
27 Львівський міжнародний BookForum відбудеться за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.