Правила та форма заявки: «Зустріч: Українсько-єврейська літературна премія»™ 2024 р. Література нон-фікшн

Правила та форма заявки: «Зустріч: Українсько-єврейська літературна премія»™ 2024 р. Література нон-фікшн

Українці та євреї живуть поруч на території сучасної України майже два тисячоліття. Нарізно й спільно вони сплели полотно, яке назавжди увійшло в культурну, мовну й історичну спадщину України. Тривалі періоди мирного співіснування супроводжувалися також роками трагедій, які розділяли ці два народи різними історичними переживаннями й наративами. А проте нині, у XXI столітті, коли Україна й Ізраїль формують свою ідентичність як незалежні держави, спільні моменти залишаються й приводять до нового розуміння минулого.

Премія «Зустріч» покликана спиратися на спільний багатовіковий досвід українців і євреїв, що знайшов вираження в художній літературі і літературі нонфікшн. Премія присуджуватиметься щорічно за найвпливовіший твір художньої й документальної літератури (почергово), що сприяє українсько-єврейському порозумінню, допомагаючи зміцнити позиції України як багатоетнічного суспільства й втілюючи девіз «Наші історії неповні одна без одної».

Жанр, термін подання та нагородження

2024 року Премія присуджуватиметься у категорії літератури нон-фікшн.

Розглядатимуться твори, опубліковані у 2021-2023 роках. 

Період подання: 29 січня — 28 березня 2024 року (кінцевий термін подання: 28 березня 2024 року).

Нагородження: у вересні 2024 року.

Премія

Премія у розмірі 7000 євро присуджується щороку. Вона складається з двох категорій: художня література і літературa нон-фікшн. Художня література визначається як проза, поезія й драматургія. Під літературою нон-фікшн маються на увазі історичні твори, біографії, мемуари, публіцистика, есеїстика. Переможець у кожній категорії буде визначатися почергово, раз на два роки.

Цього року (2024) будуть відзначені твори в галузі літератури нон-фікшн — історичні твори, мемуари, публіцистика, есеїстика.

Сума Премії ділиться наступним чином: автор/ка (ри) найкращого твору отримує 4000 євро, а видавець/видавчиня — 2000 євро. Також присуджуватимуться 4 (чотири) заохочувальні премії по 250 євро.

Премію спонсорує канадськa недержавнa організація «Українсько-Єврейська Зустріч» за підтримки ГО «Форум видавців».

Загальні критерії відбору

Книги повинні бути видані в Україні.

Надіслані на розгляд твори повинні відображати цілком або частково певний аспект українсько-єврейського досвіду, наприклад, через персонажів, тло оповіді тощо.

У 2024 році відзначатимуть твори літератури нон-фікшн — історичні твори, мемуари, публіцистика, есеїстика. Зміст в категорії літератури нон-фікшн (історичні твори, мемуари, публіцистика, есеїстика), має бути фактологічно достовірним, інформація подана з усією повнотою і вичерпністю. Твори мають відповідати цільовій аудиторії —непідготовлений масовий читач або елітарний читач із вищою освітою у цій або іншій галузі знань. Наукові видання повинні відповідати стандартним вимогам оформлення.

Пріоритет надаватиметься оригінальним творам українською мовою, хоча розглядатимуться й видатні твори, перекладені з інших мов українською.

Твори, що розпалюють міжетнічну ворожнечу, розглядатися не будуть.

Самвидавні твори не приймаються.

Книги повинні існувати в матеріальній формі й бути доступні в українських книгарнях, на сайтах видавництв та/або в публічних бібліотеках. Члени журі мають право звернутися до заявника за додатковою інформацією щодо доступності книжок.

*На підставі ухвали Наглядової ради UJE від 2.06.2021 року, книжки, видання яких було фінансово підтримане UJE, журі книжкової премії «Зустріч: українсько-єврейська літературна премія» не приймає до розгляду.

Умови подання

Подавати твори на розгляд можуть юридичні особи: видавці/видавчині, особи, пов’язані з книговиданням, некомерційні організації та асоціації видавців.

Розглядатимуться твори літератури нон-фікшн, опубліковані у 2021-2023 роках. Видавці/видавчині можуть подавати на розгляд лише один твір літератури нон-фікшн за кожен зазначений в умовах нагородження рік (тобто установа, що відповідає критеріям, може подати загалом 3 (три) твори).

Твір можна подавати на розгляд лише один раз.

Вимоги до подання

Подання відбувається у три етапи. 

Етап 1:

Заповнити форму заявки, надіслати її в електронному форматі. Форму заявки (українською) буде запропоновано як Ґуґл-документ на сайті «Українсько-Єврейської Зустрічі» (www.ukrainianjewishencounter.org/uk/) у період між 29 січня — 28 березня 2024 року (кінцевий термін подання: 28 березня 2024 року).

Етап 2:

Заповнені примірники форми (.doc), (PDF тут) заявки окремо на кожну книжку (українською) надіслати у період між 29 січня — 28 березня 2024 року електронною поштою або іншою електронною формою на Е-пошту [email protected].

Етап 3:

У зв'язку з повномасштабним вторгненням росії в України і складністю пересування між країнами та для безпечнішої роботи членів журі з матеріалами претендентів просимо шановних видавців надіслати 1 (один) електронний примірник кожного конкурсного видання у форматі PDF на пошту [email protected] (тільки для службового користування).

Процес оцінювання

Надіслані книжки оцінюватимуться у два етапи:

Мале журі із трьох осіб, що їх оберуть затверджені Радою директорів представники «Українсько-Єврейської Зустрічі» на основі консультацій із представниками ГО «Форум видавців», визначить, чи відповідають книги критеріям відбору.

Велике журі, що його оберуть затверджені Радою директорів представники «Українсько-Єврейської Зустрічі» на основі консультацій із представниками ГО «Форум видавців», визначить переможця та 4 (чотирьох) володарів заохочувальних премій.

Велике журі складатиметься з трьох експертів з України та з-за кордону. Члени журі матимуть один голос, а голова журі — два голоси.

Оголошення

Склад журі буде оголошено за 4 (чотири) місяці до оголошення переможця.

Короткий список буде опубліковано впродовж календарного місяця (серпня) до оголошення переможця.

Умови нагородження

Усі примірники надісланих книг та матеріали заявок стануть власністю «Українсько-Єврейської Зустрічі».

Автори-номінанти й автори-переможці повинні брати участь у всіх відповідних публічних заходах, пов’язаних із Премією, включаючи інтерв’ю, читання й виступи.

Видавці повинні розмістити знак Премії на всіх наступних додрукованих примірниках книг, що увійшли до короткого списку і/або перемогли. Такі знаки-деколі або шаблон для них надасть «Українсько-Єврейська Зустріч».

Довідка:

Вперше премію було присуджено 2020 року в категорії художньої літератури (проза, поезія, драматургія).

Фіналісти Премії-2020 (Художня література):

 1. Катерина Бабкіна, «Мій дід танцював краще за всіх» («Комора», 2019 рік, м. Київ);
 2. Ірина Власенко, «Учителька німецької» («Юніверс», 2019 рік, м. Київ);
 3. Максим Дупешко, «Історія, варта цілого яблуневого саду» («Видавництво 21», 2017 рік, м. Чернівці);
 4. Маріанна Кіяновська, «Бабин Яр. Голосами» («Дух і Літера», 2017 рік, м. Київ);
 5. Василь Махно, «Вічний календар» («Видавництво Старого Лева», 2019 рік, м. Львів).

Переможець Премії-2020 (Художня література)

Василь Махно, «Вічний календар» («Видавництво Старого Лева», 2019 рік, м. Львів).

Другий рік премії 2021 року був присвячений категорії літератури нонфікшн (історичні твори, біографії, мемуари, публіцистика, есеїстика.)

Фіналісти Премії-2021 (Літературa нонфікшн):

 1. Станіслав Адлєр, «Вигнанець з раю: Одісея хлопчика з Болехова» (Видавництво «Каменяр», 2020 рік, м. Львів);
 2. Ірина Мелешкіна, «Мандрівні зорі в Україні. Сторінки історії єврейського театру» (Видавництво «Дух і Літера», 2019 рік, м. Київ);
 3. Сома Моргенштерн, «В інші часи. Юні літа у Східній Галичині» («Видавництво-21», 2019 рік, м. Чернівці);
 4. Йоханан Петровський-Штерн, «Анти-імперський вибір: постання українсько-єврейської ідентичності» (Видавництво «Критика», 2018 рік, м. Київ);
 5. Юрій Скіра, «Покликані: Монахи Студійського Уставу та Голокост» (Видавництво «Дух і Літера», 2019 рік, м. Київ).

Переможець Премії-2021 (Літературa нонфікшн)

Йоханан Петровський-Штерн, «Анти-імперський вибір: постання українсько-єврейської ідентичності» (Видавництво «Критика», 2018 рік, м. Київ).

Премія-2022 не присуджувалась у зв’язку з геноцидною війною росії проти України.

 Третій рік Премії був присвячений 2023 року в категорії художньої літератури (проза, поезія, драматургія). Фіналісти Премії-2023 (Художня література):

 1. Софія Андрухович, «Амадока» (Львів: «Видавництво Старого Лева», 2020);
 2. Олексій Нікітін, «Бат-Амі» (Київ: Видавництво «Фенікс», 2021);
 3. Іванна Стеф’юк, «Про вас» (Брустури: «Дискурсус», 2022);
 4. Іда Фінк, «Сад відпливає» (Львів: «Видавництво Старого Лева», 2021);
 5. Анна Фрайліх, «Ім’я батька» (Тернопіль: Видавництво «Крок», 2021).

Переможець Премії-2023 (Художня література):

Софія Андрухович, «Амадока» (Львів: «Видавництво Старого Лева», 2020)

У 2025 році Премія присуджуватиметься у категорії художньої літератури. Розглядатимуться твори, опубліковані у 2023-2024 роках.

Надалі у кожній категорії (художня література і література нонфікшн) розглядатимуться твори, опубліковані упродовж двох попередніх років.


За докладнішою інформацією просимо звертатися:

Наталія Федущак

Директорка з комунікацій

«Українсько-Єврейськa Зустріч»

Моб. (США)/WhatsApp — (бажано): +1 (720) 394-8184

Моб. (Україна): +380 (66) 704-9681

Е-пошта:         [email protected]

Скайп:             nfeduschak


Анна Батищева

Секретарка премії

«Зустріч: Українсько-єврейська літературна премія™»

Моб. (Україна): +38 (067) 670 0587

Е-пошта:    [email protected]