Фейки, тролі, інформаційна безпека: медіакластер на 26 BookForum

Фейки, тролі, інформаційна безпека: медіакластер на 26 BookForum

Цьогорічна фокусна тема 26 BookForum змістовно переплітається із тим, що сьогодні відбувається в медіасфері. Медіа завжди відігравали стрижневу роль в демократичному суспільстві, поширюючи інформацію, ідеї, думки і аналіз та діючи як громадські спостерігачі.

У підбірці - найцікавіші події кластеру, які варто відвідати на головному культурному фестивалі країни.

19 вересня

Лекція журналіста Віталія Голубєва «Ефективність: лайфхаки для тих, хто працює з інформацією»

Як встигати більше і при цьому не «загнати» себе? Бути активним у соцмережах — і водночас не піддавати себе стресу від суперечок у Фейсбуці? Миттєво реагувати на нові можливості — і, разом із тим, утримувати у фокусі уваги довгострокові проекти? Поговоримо на дискусії.

Про лектора: Віталій Голубєв, головний редактор Видавничого дому «ОГО», викладач Національного університету «Острозька академія», секретар Національної спілки журналістів України, керівник Школи універсального журналіста.

Подія в програмі.

20 вересня

Свобода слова, право на інтернет та право бути офлайн: як виглядала б Загальна декларація цифрових прав людини – 2019

Щодня мільярди людей проводять дедалі більше часу в інтернеті. Коли у 1948 році країни ООН ухвалили Загальну декларацію прав людини – перший глобальний документ, що визначив перелік фундаментальних прав і свобод людини, – про такий розвиток цифрового світу не писали навіть у науково-фантастичних романах.

То чи можуть міжнародні стандарти минулого століття захистити нас у новому віртуальному середовищі? Учасники лекції спробують уявити, якою могла б бути Загальна декларація цифрових прав і свобод людини – 2019.

Подія в програмі.

Презентація книги Олени Холоденко та Наталі Лигачової про журналістику незалежної України

Як це - бути журналістом? Як шукати баланс між особистим добробутом і безпекою та честю професії журналіста? Як досягти успіху в журналістиці та стати людиною, чия репутація чиста і чиїм текстам - беззаперечно довіряють?

Відверті інтерв'ю журналістів незалежної України, імена яких увійшли в історію української журналістики - у книзі Олени Холоденко.

Подія в програмі.

Виклики для свободи слова та журналістів в умовах війни

Питання для обговорення:

  • Чи існує в Україні цензура?
  • Про які форми тиску розповідають журналісти центральних і регіональних ЗМІ?
  • Чи є самоцензура проблемою для ЗМІ і яких тем вона стосується?
  • Чи бояться журналісти за власну безпеку?
  • Як часто вони отримують погрози в зв’язку зі своєю діяльністю?
  • Чи бояться журналісти кримінального переслідування або цивільних позовів за власні публікації?
  • Чи є в Україні теми, про які не можна писати / говорити?
  • Чи повинен журналіст нести відповідальність за навмисне поширення неправдивої інформації (фейків)?
  • Чи повинні ЗМІ надавати слово особам, які здійснюють протиправну діяльність?
  • Чи можна надавати представникам т.зв. «ДНР/ЛНР», РФ та чиновникам, що працюють в Криму, можливість висловлювати свою позицію в українських ЗМІ?
  • Чи будуть журналісти приховувати правдиву інформацію, якщо вважатимуть, що так буде корисно для держави?
  • Як журналісти та ЗМІ можуть відповідати на інформаційну війну?

Під час дискусії буде презентоване опитування журналістів, яке провів Центр прав людини ZMINA у співпраці із Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, Українським незалежним центром політичних досліджень та Freedom House.

Подія в програмі.

21 вересня

«Дискусія (Дез)інформація: фейки, тролі, програмування розуму» від «Детектор медіа» + презенція книги Георгія Почепцова «(Дез)інформація»

Сучасний світ будується не тільки за допомогою інформації, але і дезінформації. Чим серйозніша подія, тим більше навколо неї дезінформації, яка викривляє реальність. Проте у людини немає вміння відрізняти інформацію від дезінформації. І ця книга навчить цьому.  

Подія в програмі.

Як українські медіа впливали на президентські і парламентські вибори: результати медіамоніторингу

Подія в програмі.

Як письменнику комунікувати з медіа, щоб про нього знали?

Подія в програмі.

22 вересня

«Маркетер» Олега Сенцова. Література з-за ґрат

Перша презентація нової збірки Олега Сенцова, написаної в ув'язненні. Книжка є другою частиною автобіографічної трилогії автора.

«Маркетер» — збірка малої автобіографічної прози Олега. Автор розповідає в ній здебільшого про свої студентські роки: складання іспитів, будні в гуртожитку і на квартирах, нестримні веселощі, безгрошів’я — звичні складові життя молоді, яка здобуває знання. Початок дев’яностих. Зміна цінностей. Руйнування стереотипів. Становлення. Загартовування душі й характеру. Любов, дружба, виживання і бізнес... Вдумливий та уважний читач знайде все це у новій книжці Олега Сенцова. Переклад українською мовою поданий поруч із оригіналом.

Подія в програмі.

Інформаційна, комунікаційна та кібервразливість країни: аналізуємо причини та наслідки

Дискусія про проблеми інформаційної вразливості України на Півдні та Сході у сферах: цифрових технологій, інформаційної безпеки (медіа-середовище, канали транслювання інформації, ЗМІ); комунікаційної безпеки (сенси, зміст наративів, меми та символи).

Подія в програмі.

Повна програма кластеру.

26 BookForum відбувається за підтримки Українського культурного фонду. 

Організатор – Громадська організація «Форум видавців».

Співорганізатори: 
ДУ «Український інститут книги», Львівська міська рада, Львівська обласна рада, Львівська обласна державна адміністрація, Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів, Українська бібліотечна асоціація.  

Текст - Дарина Шалова