Визначено склад міжнародного журі премії «Зустріч»-2021

Визначено склад міжнародного журі премії «Зустріч»-2021

Українці та євреї майже два тисячоліття живуть пліч-о-пліч на території сучасної України. Нарізно й спільно вони сплели полотно, яке назавжди увійшло в культурну, мовну й історичну спадщину України. Тривалі періоди мирного співіснування супроводжувалися також роками трагедій, які розділяли ці два народи різними історичними переживаннями й наративами. Та все ж тепер, коли триває XXI століття й Україна та Ізраїль формують свою ідентичність як незалежні держави, спільні нитки залишаються, даючи нове розуміння минулого. 

У грудні 2019 року канадська недержавна організація «Українсько-Єврейська Зустріч» за підтримки ГО «Форум видавців» (Львів, Україна) оголосила про нову ініціативу — Українсько-єврейську літературну премію «Зустріч»™. 

Премія покликана відзначити спільний досвід українців та євреїв упродовж століть, виражений у друкованому слові. Вона присуджуватиметься щорічно за найвпливовіший твір художньої літератури та літератури нон-фікшн (почергово в різні роки), що сприяє українсько-єврейському порозумінню, допомагаючи зміцнити позиції України як багатоетнічного суспільства. 

Вперше Премію було присуджено 2020 року в категорії художньої літератури (проза, поезія, драматургія). Цього року Премія присуджуватиметься у категорії літератури нон-фікшн: історичні твори, біографії, мемуари, публіцистика, есеїстика. Премію «Зустріч» буде вручено у вересні 2021 року на 28 Львівському міжнародному Bookforum.

«Українсько-Єврейська Зустріч» та ГО «Форум видавців» з приємністю оголошують склад міжнародного журі цьогорічної премії «Зустріч» у категорії літератури нон-фікшн.

Голова журі – Микола Рябчук (Україна)

Микола Рябчук – український письменник і публіцист, почесний президент Українського ПЕН-клубу, провідний науковий працівник Інституту політичних та етнонаціональних досліджень Національної Академії наук України. Автор двох десятків книжок, перекладених, зокрема, польською, сербською, угорською, німецькою та французькою мовами. Лавреат премії Антоновичів (2003) та Польсько-Української Капітули (2002), стипендіат дослідницьких програм Фулбрайта (1994, 2016), Ройтерс (2000), Рейґана-Фасела (2011) та EURIAS (2013-2014). Останні книжки (англійською) – Eastern Europe since 1989: Between the Loosened Authoritarianism and Unconsolidated Democracy (Warsaw, 2020), та At the Fence of Metternich’s Garden. Essays on Europe, Ukraine, and Europeanization (Stuttgart, 2021).

 

Членкиня журі – Ліліана Гентош (Україна)

Ліліана Гентош – кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця Інституту історичних досліджень Львівського національного університету ім. І. Франка, наукова секретарка редакційної ради наукового журналу «Україна модерна». Авторка декількох десятків статей з історії Католицької та Греко-католицької Церкви та міжконфесійних відносин у першій половині 20 ст. українською, польською, англійською та німецькою мовами. Авторка монографії про «східну політику» Ватикану — «Ватикан та виклики модерності: східноєвропейська політика Папи Бенедикта ХV та українсько-польський конфлікт в Галичині (1914-1923)» (2006 р.) Багато років досліджує життя та діяльність митрополита Української греко-католицької Церкви Андрея Шептицького, авторка монографії про діяльність Шептицького у міжвоєнний період «Андрей Шептицький, 1923-1939: випробування ідеалів» (2015 р.) Зараз працює над книгою про митрополита Шептицького у роки Другої світової війни, котра включатиме розділ про А. Шептицького і Голокост. 2021 року має вийти науково-популярна праця про митрополита А. Шептицького іспанською мовою «El Metropolita Andrey Sheptytsky, paginas de su vida (1985-1944)». Викладає на літніх школах Українського Католицького Університету у Львові про суспільно-політичну думку митрополита А. Шептицького та про його ж фінансово-економічну діяльність. 

 

Член журі – Марко Роберт Стех (Канада)



Марко Роберт Стех – літературознавець, письменник і культуролог. Доктор славістики (здобув докторат у Торонтському університеті, захистивши дисертацією про драматургію Миколи Куліша) і маґістер інженерії (також Торонтського університету). Працює в Торонтському відділенні Канадського інституту українських студій. Директор Видавництва КІУС та керівник проєкту «Енциклопедії України в Інтернеті»; менеджер проєкту англомовного видання «Історії України-Руси» Михайла Грушевського. Автор роману «Голос», збірки есеїв «Есеїстика у пошуках джерел» та експериментального тексту «Невмирущі». Упорядник низки книжкових видань літературної спадщини Ігоря Костецького та Юрія Косача, а також антології сучасної української малої прози у чеських перекладах. Автор численних літературознавчих статей. Автор та продюсер понад 100 авторських телепередач із серії «Очима культури», присвячених вибраним темам з історії української культури. Лавреат Міжнародної літературної нагороди ім. І. Кошелівця (Ізраїль, 2008), Міжнародної літературної нагороди ім. Миколи Гоголя (2009, Україна) та Міжнародної нагороди «Глодоський скарб» (2014, Україна).